. .

بورسیه تحصیلی انگلستان

کشور انگلستان نیز مانند بسیاری از کشورها بورسیه‌های تحصیلی فراوانی برای دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در آن جا تحصیل کنند، ارائه می‌کند. بورسیه‌ تحصیلی در انگلستان به دو دسته کلی دانشگاهی و دولتی تقسیم می‌شود که بورسیه تحصیلی دانشگاهی توسط دانشگاه‌های انگلیس و بورسیه تحصیلی دولتی توسط دولت انگلستان در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. هر یک از انواع بورسیه چه دولتی و چه دانشگاهی، یک تا چند مقطع تحصیلی درانگلستان را شامل می‌شود. در نتیجه شرایط هر کدام نیز متفاوت خواهد بود. بورسیه‌های تحصیلی در انگلستان محدود به شایستگی‌ و تحصیلات دانشگاهی نیست. یعنی لازم نیست حتماً در بنیاد نخبگان ملی باشید تا بتوانید در انگلستان بورسیه بگیرید. از دلایل و زمینه‌های اعطای بورسیه در انگلستان می‌توان به موسیقی، شرایط شخصی، نیاز مالی، دست‌آوردهای ورزشی، صنعتی و امور خیریه اشاره کرد که برخی از آن‌ها توسط شرکت‌ و مؤسسات غیردانشگاهی و حتی غیرآموزشی ارائه می‌شود. اگرچه، بیش‌تر متقاضیان بورسیه در انگلستان برای اهداف تحصیلی اقدام می‌کنند.از نگاه دیگر، متقضایان بورسیه‌ تحصیلی براساس محل زندگی‌شان دسته‌بندی می‌شود. البته این مورد بیش‌تر در بورسیه‌های دولتی دیده می‌شود. به عنوان مثال برخی بورسیه‌ها مختص  اتباع کشورهای به اصلاح مشترک‌المنافع یا همان کشورهای مستعمره سابق انگلستان می‌باشد.

 

انواع بورسیه تحصیلی در انگلستان 2020  

همان‌طور که گفته شد، بورسیه در انگلستان انواع و دسته‌بندی‌های مختلفی دارد که عمده‌ترین دسته‌بندی آن‌ها دانشگاهی و دولتی است. هر یک از این بورسیه‌ها با یک نام خاص مانند بورسیه «Chevening» شناخته می‌شود. درکل، بورسیه‌ها یک سری شرایط عمومی و اختصاصی دارند که ان‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. در ادامه به شرح چند نمونه از انواع بورسیه تحصیلی دولتی و دانشگاهی در انگلستان در سال 2020 می‌پردازیم

بورسیه‌های تحصیلی دولتی در انگلستان

 • بورسیه «Chevening»
 • بورسیه کشورهای مشترک‌المنافع «Commonwealth country»

بورسیه Chevening چیست؟

بورسیه «Chevening» یکی از برنامه‌های دولت انگلستان است که به متقضایان سراسر جهان ارائه می‌شود. این موضوع برای همه دانشجویان بین‌المللی که واجد شرایط هستند باز است. این بورسیه برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به صورت فشرده که یک سال طول می‌کشد، طراحی شده است. بورسیه «Chevening»هزینه شهریه و کمک‌هزینه زندگی، پروازهای رفت به انگلستان و گاهی اوقات سایر هزینه‌های جاری را پوشش می‌دهد. یکی از شرایط این بورسیه این است که شما بایستی برای سه دانشگاه درخواست داده باشید.

 

مدارک زبان مورد تایید بورسیه «Chevening» کدام است؟
 • Academic IELTS
 • Pearson PTE Academic
 • TOEFL iBT
 • CAE
 • Trinity ISE II

البته به یاد داشته باشید که امتیاز زبان انگلیسی در اینجا فقط برای اخذ بورسیه است و ارتباطی با دانشگاه مورد نظرتان ندارد. فرآیند پذیرش ماه آگوست 2020 آغاز می‌شود.

 

بورسیه کشورهای مشترک‌المنافع Commonwealth country

این بورسیه همان‌طور که از نامش پیداست مختص اتباع کشورهای مشترک‌المنافع یا همان کشورهای مستعمره سابق انگلستان است.
وزارت توسعه بین‌المللی بریتانیا عهده‌دار و اعطاکننده این بورسیه می‌باشد و هزینه‌های مربوط به شهریه، امتحانات، هزینه پروازهای رفت و برگشت به انگلستان، امور جاری شخصی پوشش می‌دهد. همچنین مبلغی تحت عنوان «حق ورود اولیه» برای پوشش هزینه‌های اضافی در چند روز اول پرداخت می‌کند و در صورت نیاز، کمک‌هزینه تحقیقاتی هم در اختیار دانشجو قرار می‌دهد. از آن‌جایی که ایران هیچ‌گاه مستعمره انگلیس نبوده است، این بورسیه برای اتباع ایرانی بسته است.

انواع بورسیه‌های تحصیلی دانشگاهی در انگلستان

 • بورسیه Gates Cambridge
 • بورسیه Rhodes House
 • مجموعه بورسیه‌هایEdinburgh Global Research
 • بورسیه بین المللی دانشگاه Sussex
 • بورسیهUK
 • Cardiff University
 • بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه Westminster
 • بورس MBA دانشگاه Brunel

 

بورسیه Gates Cambridge چیست؟

دانشگاه کمبریج یکی از بهترین دانشگاه‌ها در انگلستان و در جهان، طرح جذابی برای دانشجویان بین‌المللی دارد. برنامه تحقیقی گیتس بخشی از این طرح است که حمایت مالی متقاضیان خارجی عالی با هدف شرکت در یک دوره تحصیلات تکمیلی تمام‌وقت در این دانشگاه را ارائه می‌دهد. این بورس همه هزینه‌های تحصیل شما را پوشش خواهد داد.

 

بورسیه Rhodes House چیست؟

بورسیه تحصیلی Rhodes House یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین بورسیه‌های تحصیلی است که توسط دانشگاه آکسفورد اعطا می‌شود. این بورسیه به دانشجویان کارشناسی‌ارشد که قصد تحصیل در دانشگاه آکسفورد را دارند اعطا می‌گردد. هر ساله تقریباً ۹۵ دانشجو موفق به اخذ این بورسیه‌ می‌شوند. بورسیه Rhodes House، تمام هزینه مربوط به شهریه دانشگاه و دو بلیط درجه اقتصادی رفت و برگشت به کشور مبدأ پس از پایان دوره را پوشش می‌دهد. از آنجا که دانشگاه آکسفورد یکی از بهترین‌ها در دنیا است، رقابت شدیدی دارد و متقاضی باید یک پس‌زمینه آکادمیک برجسته از خود نشان دهد. همچنین، این دانشگاه برای اعطای بورسیه محدودیت سنی دارد که البته بسته به بخش‌های مختلف، متغیر است.

 

مجموعه بورسیه‌هایEdinburgh Global Research

بورس تحصیلی ادینبورگ که توسط دانشگاه ادینبورگ اعطا می‌شود، شامل ۳۰ نوع بورسیه است. بورسیه Edinburgh Global Research به دانشجویان برجسته بین‌المللی که مایل به ادامه تحصیل درمقطع دکترا در این دانشگاه هستند، داده می‌شود. این بورسیه تحصیلی تنها بخشی از هزینه‌های شهریه را پوشش می‌دهد. همچنین این بورسیه فقط شامل کسانی می‍‌شود که از قبل برای دوره دکترا در دانشگاه ادینبرگ درخواست داده‌اند.

 

بورسیه بین المللی دانشگاه Sussex

بورسیه Sussex که برای اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا طراحی شده، توسط این دانشگاه اعطا می‌گردد. افرادی قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه را دارند، می‌توانند از این بورسیه بهره‌مند شوند. بورسیه Sussex، هزینه‌های یک سال تحصیلی و نصف شهریه را پوشش می‌دهد.

 

بورسیهUK

این بورسیه توسط شورای فرهنگی بریتانیا (British Council) به دانشجویان بین‌المللی با هدف ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد در انگلستان می‌توانند اعطا می‌شود. این نوع بورس تحصیلی تمام هزینه‌ها را پوشش نمی دهد و از ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ پوند متغیر است. اتباع همه کشورها می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن، برای اخذ این بورسیه اقدام کنند.

 

Cardiff University

بورس تحصیلی دانشگاه Cardiff برای تحصیل در دانشگاه‌های ولز نیز ارائه می‌شود. دانشگاه Cardiff که عضو گروه راسل است، یکی از بهترین دانشگاه‌های انگلیس به حساب می‌آید. این بورسیه برای تمام متقاضیان کشورها جهان باز است. بورسیه دانشگاه Cardiff برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد است.

 

بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه  Westminster

دانشگاه Westminster به دانشجویان بین‌المللی خود با هدف تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد بورس تحصیلی اعطا می‌کند. این بورس تحصیلی هزینه‌های شهریه، اقامت، هزینه‌های زندگی و پرواز رفت و برگشت به به لندن را پوشش است می‌دهد.

 

بورس MBA دانشگاه Brunel

دانشگاه Brunel که در لندن واقع است، به دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی دارند، بورسیه می‌دهد. این بورسیه‌ تا سقف ۶،۴۲۰ یورو به متقاضیان کمک مالی اعطا می‌کند ولی تمام هزینه‌های تحصیلی را پوشش نمی‌دهد.

بورسیه‌های تحصیلی دیگری هم وجود دارد که بنا به شرایط به اتباع کشورهای خاص مانند خود انگلیس یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا کشورهای عضو شورای اقتصادی اروپا اعطا می‌شود. بورسیه‌های Denys Holland، دانشگاه‌ Bristol، دانشگاه Kingston تعدادی از سایر بورسیه‌های تحصیلی در انگلستان است.

 

شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان:

شرایط بورسیه تحصیلی در انگلستان به نوع بورسیه بستگی دارد.هیچ قاعده کلی در مورد اینکه آیا شما واجد شرایط یک بورس تحصیلی در انگلستان هستید یا خیر وجود ندارد. همه بورسیه‌های تحصیلی شرایط خود را دارند، برخی خواستار یک امتیاز خاص هستند و برخی بورسیه‌ها فقط مختص یک سری کشورها است. باید تحقیق کنید و ببینید آیا واجد شرایط بورس تحصیلی هستید یا خیر. ولی می‌توان به برخی از شرایط عمومی بورسیه انگلستان اشاره کرد. براساس یکی از این شرایط، متقاضی بایستی حتماً درخواست خود را به یکی از مراکز  پذیرش دانشجو در انگلستان تسلیم کند، در غیر این صورت ترتیب اثر داده نمی‌شود. همچنین متقاضیان بورسیه تحصیلی انگلستان باید تسلط خود به زبان انگلیسی را اثبات کنند. آزمون‌های IELTS، TOEFL و PTE به همین منظور هستند. البته باید توجه داشت که نمره و امتیاز هر آزمون نسبت به هر دانشگاه یا بورسیه متغیر است. از دیگر شرایط اخذ بورسیه سقف مالی است که سقف آن به نسبت هر بورسیه تغییر می‌کند. محدوده سنی نیز یکی از شرایط بورسیه تحصیلی در انگلستان است که بازه‌های سنی مختلف برای مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است.مثلاً برخی از بورسیه‌ها فقط برای افراد تا 25 سال تعریف شده‌اند. در کل متقاضی بورسیه دانشگاه‌های انگلستان بایستی شایستگی و قابلیت‌های تحصیلی خود را به اثبات برساند. یکی از مواردی که شانس شما را برای دریافت بورسیه افزایش می‌دهد انگیزه‌نامه است. این نامه قرار است، مسئولین اعطای بورسیه تحصیلی را مجاب کند که شما گزینه مناسبی هستید. یکی دیگر از مواردی که به اخذ بورسیه در کشور انگلستان کمک می‌کند، تضمین بازگشت به کشور خود پس از گذراندن دوره است.

 

بورسیه تحصیلی 2020

 بورسیه تحصیلی نوعی حمایت مالی یک ارگان مانند دانشگاه یا حتی دولت از دانشجویانی است که شرایط مالی لازم برای تحصیل در دانشگاه مد نظرشان را ندارند. بورسیه‌های تحصیلی به متقاضیان تحصیل در مقاطع مختلف از جمله دبیرستان، کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. بورسیه‌های تحصیلی انواع مختلفی دارند که براساس سیاست‌های تعیین شده توسط موسسه، دانشگاه و به ویژه دولت اعطاکننده تعیین می‌شوند. از شرایط بورسیه تحصیلی می‌توان به تمکن مالی، شایستگی‌های علمی، توانایی‌ و دانش زبان انگلیسی، پیش‌زمینه‌های تحصیلی، انگیزه‌های تحصیلی و اهداف شغلی متقاضی اشاره کرد. هر یک از این معیارهای مهم برای دریافت بورسیه تحصیلی، توسط نهادهای مختلف ارگان یا دانشگاه مربوطه بررسی و پذیرش یا عدم پذیرش اعلام می‌گردد. البته باید به یاد داشت که امکان دارد شرایط و انواع بورسیه‌های تحصیلی تغییر کند. پس اگر می‌خواهید در سال 2020 اقدام کنید، مطمئن شوید از شرایط بورسیه تحصیلی در سال 2020 آگاه هستید.

 

 

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

  تماس با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

  • تلفن مشاوره تماس مستقیم: 00995596693000
  Top
  We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…